środa, 29 stycznia 2014

American Hustle

...czyli amerykański sen znów jest kolorowy
źródło: http: blogs.artinfo.com/

Kto? 
David O. Russell, czyli Pan Krzywa Wznosząca - jego ostatnie filmy zostały przyjęte bardzo dobrze, ale też, co może nawet istotniejsze, Oscary zgarniali dzięki nim aktorzy. Za "Fightera" statuetkę przytulili Melissa Leo i Christian Bale (oboje drugoplanowo), a po "Poradniku pozytywnego myślenia" nagrodę sięgnęła Jennifer Lawrence. Ostatnia dwójka może powtórzyć sukces i tym razem, choć Lawrence, mimo że jak zwykle genialna, ma w swojej kategorii Julię Roberts, której Oscar należy się bez apelacji, odwołania i słowa skargi. Poza wymienioną dwójką Russell sięgnął jeszcze po sprawdzonych we wspomnianych tytułach Roberta De Niro (wyrazisty, ale epizod), Amy Adams (cudna) i Bradleya Coopera (niech mu aktorstwo wybaczone będzie).Dobra szkoła (dla) braci Coen
Jest chyba taka zależność, że im większy ciężar gatunkowy, tym braciom Coen wychodzą lepsze filmy. Kiedy jednak trzeba zejść o parę tonów niżej, pobawić się z konwencją komediową, coś zaczyna zgrzytać - "Tajne przez poufne" czy "Ladykillers" charakteryzowały się ciekawym zamysłem, przy czym a to realizacja była nieco nużąca, a to intryga mniej przekonująca. Gdyby Russell okazał się zaginionym bratem Coen, mógłby z powodzeniem pokazać rodzeństwu, jak TO się robi - czyli jak operuje się przerysowaniem i absurdem, by rzecz nie tylko była strawna dla widza, ale żeby ten widz jeszcze w nią uwierzył. W "American Hustle" wierzy się od pierwszej sceny, gdy utuczony Christian Bale przykleja sobie ohydny tupecik. Czynność jak najbardziej znacząca - właściwie cały film to takie przyklejanie tupecika w postaci wszystkiego tego, co charakterystyczne dla lat '70: muzyki disco, lakierów do włosów czy braku staników u płci pięknej. Kto się w tym nadmiarze odnajdzie, ten jest już w domu.

Kto szuka intrygi?
Why so serious?
źródło: imdb.com
...ten jej nie znajdzie. Kryminał jako gatunek nie jest tu daniem głównym, bardziej pretekstem do snucia opowieści, w której nie do końca wiadomo, kto jest kim, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przewidzieć, że za chwilę nastąpi zwrot akcji. I jeszcze jeden. I jeszcze. Rozdmuchana do ponad dwóch godzin fabuła daje dzięki temu dużo miejsca aktorom - słusznie, bo nie po to Christian Bale wcinał niezdrową żywność, nie po to z Amy Adams zrobiono seksbombę i nie po to Jennifer Lawrence dała sobie zrobić to coś na głowie, żeby zabierać widzom radość z podziwiania nie tylko ich gry, ale też świetnych stylizacji.

Coś się pali?
I owszem - Jennifer Lawrence ledwo umknęła z pierścienia ognia, a już jest atakowana przez wybuchające sprzęty domowe. Thank God for me - mówi w tej scenie. Można dodać: i za takie filmy, amen.

9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz